Hayat Ağacı Dergisi 28. Defa Okurlarıyla Buluştu

0

10 yıldır Sivas’ta yayın yapan Hayat Ağacı dergisi 28. sayısına ulaştı. Türkiye’nin en köklü şehir dergilerinden olan Hayat Ağacı, son sayısında da şehir tarihine ve şehir kültürüne dair ilgi çekici dosyalarla okurlarının karşısına çıktı.

112 sayfada 24 imzalı dosyaya yer veren dergi, çok sayıda siyah beyaz ve renkli fotoğraf, gazete kupürü ve arşiv belgesi ile Sivas şehir hayatının çeşitli yüzlerini anlattı. “İlhan Başgöz’le Sivas’ta İki Gün / Böyledir Ol Hikâyet” kapak sloganıyla çıkan bu sayının ana konusu ise Sivas basın tarihi oldu. Bu konuyla ilgili Halûk Çağdaş, Horst Unbehaun, Ahmet Özdemir, Müfit Günay, Güney Nair ve Adnan Yolalan’ın araştırma ve anı yazıları dikkat çekti.

Sivaslıların yakından âşinâ oldukları çeyiz yazma ve çeyiz asma geleneğini anlatan N. Yücel Mutlu ve Müjgân Üçer imzalarını taşıyan yazılar, çok özel fotoğraflarla ve asırlık çeyiz senetleriyle desteklendi. Dünyaca ünlü halkbilimi profesörü İlhan Başgöz dosyası ise Serpil Aygün Cengiz ve Tekin Şener imzaları ile dergide yer aldı. Tekin Şener’in hazırladığı röportaj yazısında İlhan Başgöz’ün iki günlük Sivas gezisi anlatılırken, 94 yaşındaki ünlü profesöre dair enteresan anekdotlara ve Sivas’a dair bilgilere yer verildi. Sivas’ın son 70 yılda geçirdiği değişime dair gözlemlerinde anlatıldığı yazı, duygu dolu anılarla süslendi.

28. sayıda dergi içeriğini oluşturan ve insan – çevre, insan – şehir ilişkileri üzerine öneriler ve düşünceler içeren dosyalar da dikkat çekti. Prof. Yener Okatan’ın kent ağaçlandırmasıyla ilgili, A. Nuri Delican’ın Ulaş Gölü’nün ekolojik zenginliği ve değeri ile ilgili yazıları bunlar arasında yer aldı. Ayrıca Sivas’ta yaban hayatı üzerine çalışan fotoğrafçıların objektifinden, ender rastlanan hayvan türlerinin fotoğrafları da bu sayının sayfalarını süsledi. Talip Mert, Faruk Aburşu ve Halil Demirkale imzalarını taşıyan dosyalar da Sivas sosyal tarihine dair ilginç bilgiler ve fotoğraflarla okuyucularına sunuldu.

Hayat Ağacı yine şehrin bütününe hitap eden, geçmişini ve bugününü kuşatan bir sayı ile okurlarının huzuruna çıkarken, Türkiye’deki şehir dergileri arasında derin bakışını ve kapsayıcı yayın politikasını 28. sayısında da sürdürdü.

PAYLAŞ