Hayat Ağacı Dergisi 26. Sayısı Tanıtım Yazısı

0

Cer Atelyesi'nde iş vakti

HAYAT AĞACI DERGİSİNİN 26. SAYISI YAYIMLANDI

Türkiye’nin en uzun soluklu şehir dergilerinden olan Hayat Ağacı, 26. sayısı ile okurlarının huzuruna çıktı. “Şehre Hayat Pompalayan Yürek: Cer Atelyesi” kapak sloganı ile yayınlanan 26. sayıda Sivas şehir kültürüne dair 18 dosyaya, 100’ün üzerinde fotoğrafa ve vesikaya yer veriliyor. Bu sayıda da şehir hayatının değişik yüzlerini gösteren siyah beyaz ve renkli fotoğraflar dergi sayfalarında göz alıcı bir geçit yapıyor. Her sayısında şehre estetik pencereler açan Hayat Ağacı, son sayısında da derinlikli metinlerle değerli fotoğrafları bir araya getirerek okurlarını, şehrin zaman içindeki halleri arasında harika bir yolculuğa çıkarıyor.

26. sayı, Sivas’ın sosyal ve ekonomik hayatında çok büyük bir öneme sahip olan Cer Atelyesi’yle ilgili üç dosyayla başlıyor. Tekin Şener, Cer Atelyesi’nin Sivas’ın şehir hayatında yol açtığı değişikliklerin izini sürerken Talip Mert, Cumhuriyet Arşivi’nde bulduğu, Vekiller Heyeti (Bakanlar Kurulu) tarafından Cer Atelyesi’nin kuruluş safhasında çıkarılan kararnamelerden örnekler sunuyor. Bir sanayi ve teknoloji müzesi olan ve kurumun 75 yıllık hafızasını gözler önüne seren TÜDEMSAŞ Müzesi de teferruatıyla anlatılıyor. Hilmi Arıç, “Hamam Âdabı ve Safâsı Üzerine” başlıklı yazısında, Sivas’ta halen canlılığını sürdüren hamam kültürü ve folkloruna dair bilgiler veriyor, hoş anekdotlar aktarıyor.

Sivas Kurşunlu Hamamı 2014

1930’lu yılların başında Sivas Lisesi’nde, Ahmet Kudsi Tecer’in mesul müdürlüğünde çıkarılan Toplantı dergisi Erhan Paşazade tarafından anlatılıyor. Dönemin lise fotoğraflarına yer verilen dosyada Toplantı dergisinde yayımlanan yazılar, şiirler, çeviriler, haberler hülasa ediliyor ve Cahit Külebi’nin de ilk şiirlerinin yayınlandığı bu dergi gün yüzüne çıkarılıyor. Prof. Dr. Kemalettin Kuzucu’nun Ahmed Rasim’in 1917’deki Sivas yolculuğunu anlattığı yazı ve Halûk Çağdaş’ın kentteki resmî törenleri anlattığı yazısı çok değerli fotoğraflarla süslenmiş ve bu sayıya tarihî derinlik katan yazılar.

Kendi icadı olan ve Sivas’ta tasarlayıp yaptırdığı tezgâhta dokuduğu Küre Halı üzerine Yener Okatan’la söyleşi; Adnan Yolalan’ın 1960’lı yıllarda şehirlerarası yolculukların başladığı garajları anlattığı yazısı; Müjgân Üçer’in Sivas’ın son yüz elli yıllık sağlık hizmetleri tarihini anlattığı değerli araştırması Hayat Ağacı okurlarının ilgiyle okuyacakları dosyalar.

Edirnekapı Şehitliğinde Sivaslı şehitler

Ayrıca Hüseyin Kaya, Uğur Tuztaşı, Kadir Pürlü, Faruk Aburşu, Muharrem Tağızade gibi değerli yazarların şehir kültürüne dair yazıları da 26. sayıda yer alıyor.

Hayat Ağacı yine arşivlik bir sayı yapmış. Fotoğraflar, fotoğrafların okunması, metinlerin fotoğraflarla olan ahengi, Türkçeye gösterilen özen dergiyi benzerleri arasında ayrı bir yere oturtuyor. Okurlarının alıştıkları yayın çizgisi Hayat Ağacı’nın her sayısında yükselerek devam ediyor.

PAYLAŞ